BESTYRELSEN_samlet2.jpg 10.01.2017 - Sidst redigeret - 10.01.2017

Hovedbestyrelse

LEVs Hovedbestyrelse 2016-2020

Formand for hovedbestyrelsen:
Anni Sørensen, FU, Landsformand
Anni Sørensen, FU, Landsformand

Mobil: 2628 3083
E-mail: as@lev.dk

Kommunekredse og foreninger:

Valggruppe 1 - Hovedstaden

Ejvind Wilms, LEV Frederiksberg
Ejvind Wilms, LEV Frederiksberg

Mobil: 2042 4842
E-mail: ejvind.wilms@kreds.lev.dk

Ole Samsing, LEV Fredensborg/Hørsholm/Rudersdal
Ole Samsing, LEV Fredensborg/Hørsholm/Rudersdal

Mobil: 6072 9645
E-mail: samsing.ole@gmail.com

Steen Stavngaard, LEV København
Steen Stavngaard, LEV København

Mobil: 3066 6596
E-mail: ss@sag.dk

Henrik Stilling, LEV Bornholm
Henrik Stilling, LEV Bornholm

Mobil: 2617 0829
E-mail: hstilling@gmail.com

Niels Tobiassen, LEV Vestegnen
Niels Tobiassen, LEV Vestegnen

Mobil: 2420 1624
E-mail: lev.vestegnen@kreds.lev.dk

Hanne Stetting Duvå, LEV Gentofte
Hanne Stetting Duvå, LEV Gentofte

Mobil: 2030 2066
E-mail: hanne.stetting@animacom.dk

Suppleant: Gitte Svarre Larsen, LEV København
Suppleant: Gitte Svarre Larsen, LEV København

Mobil: 2074 2763
E-mail: louisemalene@webspeed.dk

Valggruppe 2 - Sjælland
Mogens Hansen, LEV Holbæk
Mogens Hansen, LEV Holbæk

Mobil: 2149 5389
E-mail: mogenshansen49@gmail.com

Morten Løvschall, LEV Holbæk
Morten Løvschall, LEV Holbæk

Mobil: 5128 3917
E-mail: morten@lovschall.name

Gitte Larsen, LEV Slagelse/Sorø
Gitte Larsen, LEV Slagelse/Sorø

Mobil: 2853 1309
E-mail: gla@attheweb.dk

Suppleant: Winnie Lindner Pedersen, LEV Faxe/Vordingborg/Stevns
Suppleant: Winnie Lindner Pedersen, LEV Faxe/Vordingborg/Stevns

Mobil: 2945 8313
E-mail: Winnie_Lindner@mail.tele.dk

Valggruppe 3 - Syd
Tonny Mortensen, LEV Tønder
Tonny Mortensen, LEV Tønder

Telefon: 7467 3163
E-mail: padborgvej24@hotmail.com

Ib Poulsen, LEV Odense, FU, næstformand
Ib Poulsen, LEV Odense, FU, næstformand

Mobil: 5386 1402
E-mail: ip@lev.dk

Dorte Højriis Thomsen, LEV Esbjerg/Fanø
Dorte Højriis Thomsen, LEV Esbjerg/Fanø

Mobil: 2342 5257
E-mail: dhtprivat@mail.dk

Vibeke Ory Denert, LEV Vejle
Vibeke Ory Denert, LEV Vejle

Mobil: 5192 0610
E-mail: vdenert@gmail.com

Suppleant: Ellen Højberg, LEV Varde
Suppleant: Ellen Højberg, LEV Varde

Mobil: 25275668
E-mail: eogahoejberg@hotmail.com

Valggruppe 4 - Midt
Søren Kronvang, LEV Aarhus, FU
Søren Kronvang, LEV Aarhus, FU

Mobil: 2244 3905
E-mail: skr@lev.dk

Lene Rysgaard, LEV Vestjylland
Lene Rysgaard, LEV Vestjylland

Mobil: 2099 5193
E-mail: lery@thisted.dk

Peter Sørensen, LEV Silkeborg
Peter Sørensen, LEV Silkeborg
Sarah Bülow Andersen, LEV Viborg, FU
Sarah Bülow Andersen, LEV Viborg, FU

E-mail: sba@lev.dk

Suppleant: Jytte B. Sørensen, LEV Favrskov/Skanderborg
Suppleant: Jytte B. Sørensen, LEV Favrskov/Skanderborg

Mobil: 2347 2231
E-mail: jytte.soerensen@kreds.lev.dk

Valggruppe 5 - Nord
Niels Lindberg, LEV Aalborg/Himmerland
Niels Lindberg, LEV Aalborg/Himmerland

Telefon: 9852 3241
E-mail: nl@louadvokatfirma.dk

Anders Hind, LEV Aalborg/Himmerland, FU
Anders Hind, LEV Aalborg/Himmerland, FU

Mobil: 4014 7417
E-mail: ah@lev.dk

Allex Lund Pedersen, LEV Aalborg/Himmerland
Allex Lund Pedersen, LEV Aalborg/Himmerland

Mobil: 5098 0266
E-mail: allexlundpedersen@gmail.com

Suppleant: Marianne H. Hansen, LEV Aalborg/Himmerland
Suppleant: Marianne H. Hansen, LEV Aalborg/Himmerland

Marianne H. Hansen, LEV Aalborg/Himmerland
E-mail: heilskovlund@mail.dk

Valggruppe 6 - Foreninger
Jørgen Askholm, Landsforeningen Rett Syndrom
Jørgen Askholm, Landsforeningen Rett Syndrom

Mobil: 2911 1511
E-mail: mettesonne@city.dk

Karin Kirkedal Hansen, Landsforeningen for Rubinstein-Taybi Syndrom
Karin Kirkedal Hansen, Landsforeningen for Rubinstein-Taybi Syndrom

Mobil: 3116 5559, Telefon: 7569 5559
E-mail: kirkedal.hansen@gmail.com

Kirsten Sørensen, Landsforeningen Downs Syndrom
Kirsten Sørensen, Landsforeningen Downs Syndrom

Mobil: 2176 3921
E-mail: ksorensen@stofanet.dk

John Jensen, Landsforeningen Downs Syndrom
John Jensen, Landsforeningen Downs Syndrom

Mobil: 2999 8373, Telefon: 5638 1896
E-mail: jjensen@its.jnj.com

Kristian Falcon Nielsen, HBUD - Handicappede børn uden diagnose
Kristian Falcon Nielsen, HBUD - Handicappede børn uden diagnose

Mobil: 5190 5835
E-mail: krab@webspeed.dk

Tove Søgaard, Kristelig Handicapforening
Tove Søgaard, Kristelig Handicapforening

Mobil: 3066 4084
E-mail: tove@k-h.dk

Suppleant: Dorthe Pedersen, Landsforeningen for Prader-Willi Syndrom
Suppleant: Dorthe Pedersen, Landsforeningen for Prader-Willi Syndrom

Mobil: 2120 8284
E-mail: dorthe.pedersen2@hotmail.com

Valggruppe 7 – ULF - Udviklingshæmmedes Landsforbund
Lisbeth Jensen, ULF
Lisbeth Jensen, ULF

Telefon: 7572 4688
E-mail: lisbeth@ulf.dk

Suppleant: Lars Gjermandsen, ULF
Suppleant: Lars Gjermandsen, ULF

Telefon: 7572 4688
E-mail: lars@ulf.dk