Lev Magasinet 1 2026
- Portræt: "Jeg ville lave rigtig mad til mit barn"
- Tema: At have en stemme - også når den ikke lyder som andres
- 3 gode råd: Sådan kan du arbejde med Intensive Interaction derhjemme
Jeg tror, det er vigtigere end nogensinde, at vi i en handicaporganisation som Lev også har fokus på vores succeser. At vi fortæller om de områder, hvor vi lykkes, hvor vi viser vejen og skaber håb.
Af Anni Sørensen, Levs landsformand
Alt for ofte må vi i Lev kæmpe mod forringelser af vilkår og rettigheder for mennesker med udviklingshandicap, og det er, som om vi udelukkende oplever tilbagegang og udfordringer. Sommetider føles det som om, vi kun lykkes med at begrænse forringelser.
Men heldigvis er der også mange positive fortællinger – mange områder hvor vi i vores lokalkredse, i sekretariatet og på tværs af organisationen skaber gode fællesskaber og reelle forbedringer.
Et godt eksempel er vores fantastiske beskæftigelsesindsats Lev Job (tidligere KLAP Job), hvor vi gennem de seneste 15 år har skabt næsten 7.000 jobs til mennesker med udviklingshandicap.
Vi startede indsatsen, fordi alt for få mennesker med udviklingshandicap havde adgang til det åbne arbejdsmarked. Og fordi vi ville vise, at det sagtens kan lade sig gøre at give mennesker med udviklingshandicap mulighed for at blive en del af arbejdsfællesskaberne på almindelige virksomheder.
Vi ville vise, at vi kan lykkes, hvis vi er ambitiøse, hvis rammerne er de rigtige, og hvis vi samarbejder på tværs af borgere, virksomheder og kommuner
Vi kalder modellen Lev Job Plus, og den skal over de kommende tre år have et særligt fokus på jobs til mennesker med større støttebehov.
Anni Sørensen
Og nu udvider vi vores indsats i Lev Job.
Vi har nemlig modtaget en ekstra bevilling fra den såkaldte socialreserve til at udvikle og afprøve en model, der kan give endnu flere mennesker med udviklingshandicap mulighed for et job i almindelige virksomheder. Vi kalder modellen Lev Job Plus, og den skal over de kommende tre år have et særligt fokus på jobs til mennesker med større støttebehov.
Metoderne i Lev Job skal tilpasses, og vi skal undersøge barrierer og udfordringer, løsninger og muligheder. Vi skal vise, at inklusion er en ret for borgerne og en gevinst for virksomhederne, kommunerne, lokalsamfundet og os alle.
Det glæder jeg mig til at være med til. Endnu engang vil vi vise vejen. Vi vil vise, at fællesskab og inklusion på arbejdsmarkedet er muligt for endnu flere. Også for mennesker med store støttebehov. Det kan vi selvfølgelig kun, fordi vi på dette felt allerede har et godt samarbejde med virksomheder og kommuner. Fordi vi har erfarne jobkonsulenter i hele landet. Fordi vi gennem mange år har vist, at det kan lade sig gøre. Og fordi vi vil!
Det gør mig stolt og håbefuld.
Lederen blev bragt i Lev Magasinet nr. 1 2026.